• Učenie rozvíja ducha, šport posilňuje telo!
    • Projekt „Viem, čo zjem“
    • Projekt „Viem, čo zjem“ patrí do celosvetového programu Nestlé Healthy Kids a na Slovensku v školskom roku 2022/2023 štartuje už siedmy ročník. Projekt prináša spoločnosť Nestlé Slovensko v spolupráci s odborným garantom Úradom verejného zdravotníctva SR. Zapojením školy do projektu „Viem, čo zjem“ získajú žiaci 3. – 6. ročníkov cenné vedomosti o význame zdravého stravovania.
    • Projekt " Záložka do knihy spája školy "
    • Žiaci zo Slovenskej republiky vytvoria záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnia tému česko- slovenského projektu Môj literárny príbeh čaká na Tvoje prečítanie, a vymenia si ju so žiakmi z pridelenej partnerskej školy z Českej republiky.

• Lucia

V kalendári je 13. december sviatkom sv. Lucie. Tento magický dátum v minulosti sprevádzali rôzne zvyky, tradície a obyčaje Luciu si uctievajú veriaci aj neveriaci od 5.storočia ako patrónku slepých.

Z legiend vyplýva, že svätá Lucia bola kresťankou, ale nútili ju, aby si vzala za manžela pohana, ktorému sa páčili jej krásne oči. Lucia si ich vylúpila a poslala mu ich. V ľudových tradíciách bola Lucia najväčšou zo všetkých bosoriek. Aj preto sa s týmto dňom spájalo množstvo praktík, ktoré mali pomôcť v boji so zlými silami. Tradícia, ktorá prišla zo Švédska a slávila sa 13. decembra, symbolicky znamenala držanie nešťastia ďaleko od domu. Lucie boli oblečené v bielom a na tvári mali biely závoj. V jednej ruke mali kôš so sladkosťami a v druhej metličku z peria. Symbolicky bol vymetaný prach z domu.

• OZNAM O ZRUŠENÍ EXKURZIE – VIANOČNÁ VIEDEŇ

Exkurzia Vianočná Viedeň, ktorá sa mala konať dňa 9.12. 2022 (v piatok) sa ruší z dôvodu pretrvávania vysokej chorobnosti žiakov s odporúčaním RÚVZ Čadca a so súhlasom zriaďovateľa Obec Ochodnica. Riaditeľka Základnej školy, Ochodnica 19 mimoriadne prerušuje školské vyučovanie z dôvodu podozrenia na pandémiu chrípky a ochorenia horných dýchacích ciest u žiakov v zmysle § 150 ods. 5 zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v súlade s bodom č.3. rozhodnutia ministra školstva zo dňa 15. 8. 2022.

Z dôvodu pretrvávania vysokej chorobnosti žiakov s odporúčaním RÚVZ Čadca a so súhlasom zriaďovateľa Obec Ochodnica, riaditeľka Základnej školy, Ochodnica 19 mimoriadne prerušuje školské vyučovanie z dôvodu podozrenia na pandémiu chrípky a ochorenia horných dýchacích ciest u žiakov od 6. 12. 2022 (utorok) do 12.12. 2022 (pondelok) v zmysle § 150 ods. 5 zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v súlade s bodom č.3. rozhodnutia ministra školstva zo dňa 15. 8. 2022.

• Plavecký výcvik s exkurziami

V dňoch 21.11. - 25.11. 2022 sa žiaci 5. - 6. ročníka zúčastnili plaveckého výcviku v Mestskej plavárni v Čadci. Deťom sa veľmi páčilo. Viacerí sa naučili plávať a tí, čo už vedeli, si zdokonalili techniku.

Popri plaveckom výcviku žiaci navštívili aj Vlastivedné a prírodovedné múzeum v Krásne nad Kysucou, kde spoznali históriou Kysúc, oboznámili sa s prvými obyvateľmi, remeslami a zamestnaniami, ktorými sa ľudia živili.

• Červené stužky

Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS. Červená farba bola vybratá ako symbol života a životodarnej tekutiny — krvi. Svetovým dňom boja proti tejto zákernej chorobe sa stal 1. december. Vtedy si ľudia na celom svete pripínajú červenú stužku, aby tak vyjadrili podporu tejto kampani a dali najavo svoj postoj k vážnemu problému.

• Tematický deň s 9.A: Svetový deň pôdy

Dnes si žiaci 9.A pripravili pre žiakov našej školy tematický deň pri príležitosti Svetového dňa pôdy, ktorý pripadá na 5. december.

Pôda je limitovaný a ľahko zničiteľný prírodný zdroj nenahraditeľnej hodnoty. Najvzácnejšie bohatstvo ľudstva, ktoré umožňuje rastlinám, zvieratám a človeku žiť na Zemi. V tomto roku je cieľom tohto dňa upozorniť na zdravie pôdy, heslom: Pôda, kde jedlo začína!

• Čitateľské popoludnie

Dňa 23.11. 2022 sa uskutočnilo popoludnie s knihou M. Jančovej Rozprávky starej matere, ktorú sme vybrali pri príležitosti predvianočného času.

V rámci popoludnia sme sa s deťmi rozprávali o zvykoch v minulosti. Deti často sedávali na peciach a počúvali rozprávky starých mám. Príbehy sa rozprávali aj pri páračkách a pradení vlny.

• Školské kolo olympiády v anglickom jazyku

Dňa 21.11.2022 sa uskutočnilo na našej škole školské kolo postupovej súťaže Olympiáda v anglickom jazyku pod záštitou NIVAM – Národného inštitútu vzdelávania a mládeže, ktorú každoročne vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

11 šikovných žiakov 8. a 9. ročníka súťažilo v kategórii 1B v úlohách zameraných na čítanie a počúvanie s porozumením, úlohách zameraných na gramatiku a slovnú zásobu a tiež v ústnom prejave a konverzácii v 2 komisiách s učiteľmi Mgr. Alenou Falátovou, Ing. Beátou Polačkovou, Mgr. Ľudmilou Šustekovou a Mgr. Samuelom Hrubým.

• Riaditeľské voľno

Riaditeľstvo ZŠ, Ochodnica 19 týmto oznamuje, že v zmysle §150 ods. 5 Zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) udeľuje na deň 18.11.2022 (piatok) riaditeľské voľno z organizačných a prevádzkových dôvodov.

Zároveň Vám oznamujeme, že v uvedený deň nebude v prevádzke školská jedáleň (všetci stravníci budú automaticky odhlásení zo stravy).

• Prírodovedná exkurzia

Dňa 7.11.2022 sa deti 1.stupňa zúčastnili prírodovedno- vlastivednej exkurzie, na ktorej spoznávali región Kysúc a histórické pamiatky. Navštívili Kaštieľ Radoľa, kde sa dozvedeli nové poznatky z histórie regiónu. V Budatínskom hrade sa počas besedy s botaničkou oboznamovali s faunou a flórou Kysúc. Pokračovali tvorivými dielňami, kde sa dozvedeli o spôsobe života na Kysuciach, regionálnych remeslách - drotárstve. Vyrobili si nádherné drôtené záložky, čelenky, darčeky pre potešenie.

• POP3

Štvrtok 16. 5. 2024