• Koordinátor:                     Koordinátor pre Školu podporujúcu zdravie

Meno, priezvisko, titul:     Gocoliaková Katarína, Mgr.

Kontakt:

Kabinet:                           1. poschodie, Kabinet pre I. stupeň

Edupage:                            ZŠ Ochodnica, učiteľ – Katarína Gocoliaková

Konzultačné hodiny:           streda:  13:00 – 15:00

Projekt "Škola podporujúca zdravie" je medzinárodný  projekt. Vo svete sa rozvíja na podnet Svetovej zdravotnej organizácie od roku 1986. Na Slovensku sa začal presadzovať ako Národný projekt škôl podporujúcich zdravie od roku 1992. Úzko súvisí s prijatím Národného programu podpory zdravia v SR.

Ciele:

Cieľ č. 1         Výchova k zdravému štýlu života

Cieľ č. 2         Protidrogová výchova

Cieľ č. 3         Výchova k ochrane a tvorbe životného prostredia

Základom projektu Škola podporujúca zdravie je orientácia  žiakov na zdravý životný štýl v celej školskej komunite, vytváranie zdravého názoru žiakov na život a svet okolo seba, formovanie efektívneho vzťahu k telesnej výchove, pohybovým aktivitám, formovanie osobnej zodpovednosti za svoje  zdravie. Zdravá výživa a stravovacie návyky sú hlavným pilierom zdravého spôsobu života.

Cieľ č. 1 : Výchova k zdravému štýlu života

Program ŠPZ nám pomáha vytvárať vhodné podmienky k zdravému spôsobu života s dôrazom na vedenie žiakov k uvedomelej spotrebe, k boju proti obezite, drogovým a iným závislostiam. Podporuje aj vytváranie správnych postojov žiakov k životnému prostrediu a budovaniu dobrých vzťahov medzi žiakmi.

Čiastkové činnosti smerujúce k splneniu cieľa

·         Umožniť deťom využívať športoviská v areáli školy pred alebo po vyučovaní a počas prestávok a podporovať deti a žiakov v aktívnom transporte do a zo školy a vytvárať vhodné podmienky pre odloženie bicykla, kolobežky alebo skateboardu.

·         Podporovať vzdelávania učiteľov v témach na podporu aktívneho životného štýlu a trvalo udržateľného správania.

·         Školám a školským zariadeniam sa odporúča aktívne zapájať do Európskeho týždňa športu.

·         Zvyšovať úroveň informovanosti žiakov o  vybraných determinantoch zdravia

·         Naďalej pokračovať v ,,Mliečnom programe“. Cieľom programu  je podporiť zdravú výživu žiakov a zároveň sa zamerať na podporu zvýšenia spotreby mlieka a mliečnych výrobkov.

·         Podľa možností pokračovať v programe ,,Školské ovocie“. Slovensko je do programu zapojené už   niekoľko rokov.   Cieľom programu ,,Školské ovocie“  je podporiť zdravú výživu detí, zvyšovať  konzumáciu ovocia a zeleniny.

·         Zorganizovať aktivity, tematické dni,  tvorivé dielne zameriavajúce sa na zvýšenie konzumácie ovocia a zeleniny.

·         Aktualizovať nástenky k téme,,Škola podporujúca zdravie.

·         Systematicky venovať na hodinách pozornosť problematike – obezity, zdravej výžive, pyramída zdravej výživy – referátmi, besedami a pravidelnými anketami.

·         Zorganizovať besedy o významnosti dodržiavania dentálnej hygieny.

·         Zorganizovať besedy  vyzdvihujúce hodnotu starostlivosti o zdravie, prevenciu úrazovosti.

·         Prostredníctvom ZR, ŽK, webovej stránky školy  oboznamovať rodičov s aktivitami projektu, s nevyhnutnosťou dodržiavania zdravej životosprávy v škole i doma.

Racionálna výživa v ŠJ

·         Rešpektovať zásady zdravej výživy pri zostavovaní jedálneho lístka.

·         Dbať o skvalitňovanie výživy žiakov a zamestnancov školy.

·         Dodržiavať a podľa možností počas dňa zlepšiť pitný režim, v jedálni pokračovať v podávaní nápojov k obedu.