• Koordinátor Výchovy k manželstvu a rodičovstvu

• Koordinátor:                           Koordinátor pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu

Meno, priezvisko, titul:          Júlia Lendóciová, PhDr.

Kontakt:

Kabinet:                                  1. poschodie, Kabinet jazykov

Edupage:                                ZŠ Ochodnica, učiteľ – Júlia Lendóciová

Konzultačné hodiny:              pondelok 13:00 – 14:00

Ciele: V oblasti výchovy k manželstvu a rodičovstvu (VMR) koordinuje aktivity, ktoré pomáhajú žiakom:

• Prispievať k prehĺbeniu poznatkov o sexuálnom rozmere nášho života a k jeho pochopeniu. V tomto procese sú podstatné city, hodnoty a kultivovaná komunikácia, sprostredkovať žiakom základné poznatky o biologických, psychických a sociálnych zmenách v puberte.
          • Naučiť žiakov odolávať negatívnym vplyvom rovesníckych skupín, rôznym médiám, ale naučiť ich aj aktívnej obrane pred možným sexuálnym zneužitím, rozvíjať u žiakov kritické myslenie.
          • Naučiť žiakov potrebným sociálnym zručnostiam, asertívnemu správaniu a empatie. V týchto súvislostiach im zdôrazniť význam sebaovládania a sebadisciplíny pri vytváraní kvalitných a rovnocenných medziľudských vzťahov.
          • Utvárať základné vedomosti a zodpovedné postoje v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva.
          • Zdôrazňovať význam kamarátstva a priateľstva, ktoré pomáha rozvíjať interpersonálne vzťahy – empatiu, komunikačné schopnosti.
          • Pestovať v žiakoch túžbu založiť si v dospelosti rodinu, mať vlastné deti a tieto s láskou vychovávať.

Plán práce koordinátora pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu

Obsah VMR je koncipovaný tak, aby poskytoval vedomosti a poučenia z oblasti biológie, psychosociálnych aspektov manželstva a rodičovstva, ale aj z etiky a zdravotných aspektov intímneho života. Cieľom je vychovávať sociálne, morálne a emocionálne zrelé osobnosti, schopné konať a správať sa v súlade s etickými normami a hodnotami uznávanými danou spoločnosťou vo svojom sexuálnom, manželskom a rodinnom živote.