Národný inštitút vzdelávania a mládeže a
Knižnica Jiřího Mahena v Brne
vyhlasujú k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2022
13. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá
Záložka do knihy spája školy:
Môj literárny príbeh čaká na Tvoje prečítanie
Medzinárodný mesiac školských knižníc (International School Library Month) vyhlásil v roku 2008 James Henri, prezident Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), pri príležitosti 10. výročia Medzinárodného dňa školských knižníc (International School Library Day).
Cieľ česko-slovenského projektu
Nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci zo Slovenskej republiky vytvoria záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnia tému česko- slovenského projektu Môj literárny príbeh čaká na Tvoje prečítanie, a vymenia si ju so žiakmi z pridelenej partnerskej školy z Českej republiky. Výmenu záložiek môžu školy využiť k nadviazaniu spolupráce, kontaktov alebo na poznávanie jazyka, literatúry, histórie, kultúry, regionálnych zvykov či života žiakov v Českej republike a zároveň aj ako prierezovú tému do Školského vzdelávacieho programu alebo ako súčasť školského projektu.
Priebeh česko-slovenského projektu
Základné školy a osemročné gymnáziá, ktoré sa chcú zúčastniť česko-slovenského projektu, vyplnia elektronickú prihlášku, ktorá je zverejnená na webovom sídle odboru Slovenskej pedagogickej knižnice Národného inštitútu vzdelávania a mládeže:
http://spgk.sk/?13-rocnik-cesko-slovenskeho-projektu-pre-zakladne-skoly-zalozka-do-knihy- spaja-skoly-prihlaska
V prípade, že si slovenská škola dohodla výmenu záložiek s konkrétnou českou školou, uvedie názov a sídlo českej školy v elektronickej prihláške, ktorá je k dispozícii na webovom sídle odboru Slovenskej pedagogickej knižnice Národného inštitútu vzdelávania a mládeže, a to v časti Poznámka. Takisto česká škola je povinná uviesť názov a sídlo slovenskej školy v elektronickej prihláške, ktorá je zase k dispozícii na webovom sídle Knižnice Jiřího Mahena v Brne, a to v časti Poznámka.
Elektronické prihlášky sa prijímajú do 23. septembra 2022.
Na základe prihlášok budú z českých škôl a slovenských škôl vytvorené dvojice podľa druhu a typu školy a počtu prihlásených žiakov. Následne Národný inštitút vzdelávania a mládeže zašle prihlásenej slovenskej škole i českej škole do 4. októbra 2022 kontaktnú adresu pridelenej partnerskej školy a podrobné doplňujúce informácie o priebehu realizácie česko- slovenského projektu.
Vzájomné zasielanie záložiek a ďalšie priateľské kontakty budú len v pôsobnosti zúčastnených škôl.
Odporúčané čitateľské aktivity
Sprievodným programom výroby záložiek môžu byť rôzne aktivity zamerané na podporu kreatívneho čítania. Napríklad hodiny hlasného čítania, literárne kvízy, recitačné alebo čitateľské súťaže, žiacke besedy o prečítaných knihách, besedy s rodičmi alebo starými rodičmi žiakov o obľúbených knihách, besedy so spisovateľmi alebo s ilustrátormi, čítanie dobrodružných príbehov a rozprávok staršími žiakmi mladším žiakom, dramatizácie básničiek a rozprávok, tvorba leporel podľa námetu z prečítaných alebo vypočutých príbehov, písanie vlastných príbehov podľa fantázie, čitateľské dielne, písanie čitateľských denníkov, literárne prezentácie, návštevy školskej knižnice alebo verejnej knižnice, rozhlasové relácie s cieľom predstaviť celej školskej komunite pridelenú partnerskú školu, vyučovacie hodiny zamerané na poznávanie jazyka, literatúry, histórie, kultúry či regionálnych zvykov v Slovenskej republike a v Českej republike.
Vyhodnotenie česko-slovenského projektu
Česko-slovenský projekt bude ukončený 31. októbra 2022.
Následne Národný inštitút vzdelávania a mládeže vyzve slovenské partnerské školy k dobrovoľnému zaslaniu informácií o priebehu celého česko-slovenského projektu a k pripojeniu fotografií najkrajších záložiek.
České partnerské školy budú zase vyzvané Knižnicou Jiřího Mahena v Brne k dobrovoľnému zaslaniu hodnotenia česko-slovenského projektu a pripojeniu výše uvedených fotografií.
Záverečné vyhodnotenie česko-slovenského projektu bude zverejnené 30. novembra 2022 na webovom sídle odboru Slovenskej pedagogickej knižnice Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (www.spgk.sk) a na webovom sídle Knižnice Jiřího Mahena v Brne (www.kjm.cz).
Ocenenie škôl za účasť v česko-slovenskom projekte
Po zverejnení oficiálneho vyhodnotenia česko-slovenského projektu bude Národným inštitútom vzdelávania a mládeže zúčastneným českým školám a slovenským školám, ktoré si čestne splnia svoje záväzky voči svojej partnerskej škole, zaslaný diplom za účasť v česko- slovenskom projekte.