Plán
Prioritou školy je žiakom poskytnúť 100% kvalifikované a odborne vykonávané služby v oblasti výchovy a vzdelávania. Škola podporuje ďalšie vzdelávanie svojich zamestnancov podľa plánu kontinuálneho vzdelávania zamestnancov, ktorý odráža aktuálne potreby školy a žiakov. Dôraz kladieme na oblasti environmentálnej výchovy a vzdelávania k udržateľnému rozvoju. Kvalitné odborné spôsobilosti využívajú pri komunikácii, motivácii žiakov, ich diagnostikovaní, hodnotení, pri pozitívnom riadení činnosti a udržiavaní neformálnej disciplíny. Neustále sa snažíme zvyšovať kvalitu služieb rodičom, učiteľom, žiakom prostredníctvom práce výchovnej a kariér ovej poradkyne, koordinátora primárnej prevencie drogových závislostí, školského špeciálneho pedagóga,
Pedagógovia školy predstavujú stabilizovaný, kvalifikovaný a profesionálny pedagogický zbor, ktorý má snahu ďalej odborne a profesijne rásť, využívať možnosti ďalšieho vzdelávania, prehlbovania a zvyšovania kvalifikácie s cieľom zvyšovať úroveň a kvalitu edukačného procesu. Sú schopní efektívnej a ľudsky podporujúcej komunikácie, spolupráce, práce v tíme a kooperatívneho riešenie problémov.
Snažíme sa o poskytovanie kvalitnej výchovy a vzdelávania rovnako všetkým žiakom, vplývajúcich na všestranný rozvoj osobnosti žiakov, ako aj ich dostatočnú socializáciu a integráciu do spoločnosti .
Hlavné úlohy ŠPT:
- Vzájomná spolupráca ŠPT s vedením školy, s pedagogickými zamestnancami, rodičmi a žiakmi.
- Koordinácia rozvoja inkluzívneho vzdelávania.
- Organizácia a zabezpečovanie v spolupráci s pedagogickými zamestnancami preventívne programy a depistáže v rámci pôsobnosti školy. V záujme podpory duševného zdravia iniciovať a spolupodieľať sa na realizácii podporných aktivít rozmanitého charakteru.
- Vykonávať orientačnú individuálnu diagnostiku žiakov v rámci odborných profesií zastúpených v ŠPT, v závislosti od individuálnych ťažkostí a špecifických potrieb jednotlivcov. Vykonávať diagnostiku klímy v školských triedach a spolupracovať s pedagogickými zamestnancami na jej optimalizácii.
- Poskytovať súčinnosť zariadeniam poradenstva a prevencie, s ktorými škola spolupracuje, a ďalším externým subjektom (sociálna kuratela, pedopsychiater, neurológ klinický logopéd, terapeut a pod.) pri podpore žiakov a ich zákonných zástupcov v oblasti výchovy a vzdelávania. Pripravovať podklady na vyšetrenie žiakov.
- Poskytovať odbornú starostlivosť (poradenstvo, individuálne a skupinové intervencie) nielen žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí školu navštevujú (žiakom s rôznymi formami zdravotného znevýhodnenia, žiakom s nadaním, žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia), ale aj všetkým žiakom školy so zreteľom na ich individuálne výchovno-vzdelávacie potreby a limity. Spolupodieľať sa na vytváraní a aktualizácii individuálnych vzdelávacích programov žiakov.
- Poskytovať preventívno-výchovné konzultácie rodičom, realizovať individuálne poradenstvo pre rodičov, zákonných zástupcov a poskytovať poradenstvo a metodickú podporu v oblasti výchovy a vzdelávania zákonným zástupcom a rodinám.
- V záujme odborného rastu a skvalitnenia podporných služieb sa zúčastňovať na odborných podujatiach (tematicky zamerané stretnutia PZ/OZ zastúpených v ŠPT, odborné semináre, školenia, výcviky, kurzy, workshopy a pod.). Dopĺňať a aktualizovať odborné vedomosti v kontexte aktuálnych vedeckých trendov a aplikovať ich vo svojej činnosti.
- Pravidelne sa zúčastňovať na zasadnutiach pedagogickej rady školy s cieľom informovať o realizovaných podporných aktivitách ŠPT.
Časový harmonogram práce
- polrok školského roka:
Jednorazové aktivity školského podporného tímu:
• Uskutočniť úvodné stretnutie členov ŠPT.
• Zúčastniť sa na zasadnutí pedagogickej rady.
• Vypracovať plán práce ŠPT na školský rok 2023/2024.
• Vypracovať zoznam žiakov vyžadujúcich špecifickú starostlivosť podporného tímu, prípadne cielenú intervenciu.
• Vypracovať zoznam žiakov so ŠVVP.
•Oboznámiť pedagógov s ťažkosťami žiakov so ŠVVP prejavujúcimi sa vo výchovnovzdelávacom procese, spolupracovať pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu na pedagogickej porade
•Informovať pedagogických zamestnancov o témach preventívnych aktivít.
• Zmapovať situáciu v rámci školy v oblasti prevencie šikanovania, beseda vo všetkých ročníkoch na tému šikanovanie a dotazník pre žiakov zameraný na zmapovanie výskytu šikanovania v škole.
• Zmapovať sociálnu klímu v triednych kolektívoch – viesť rozhovory s triednymi učiteľmi s cieľom zmapovať sociálnu klímu v triede, potreby žiakov a špecifiká triedy.
• Plánovať preventívne a intervenčné programy vychádzajúc z diagnostiky sociálnej klímy.
Pravidelné činnosti školského podporného tímu
• Zabezpečiť konzultačnú a poradenskú činnosť pre pedagógov, zákonných zástupcov, žiakov.
• Poskytovať individuálnu a skupinovú podporu žiakom, ktorí sú v starostlivosti ŠPT.
• Poskytovať podporu a metodické vedenie pre pedagogických a odborných zamestnancov školy, vychádzajúc z ich aktuálnych potrieb.
• Mentorovať pedagogických asistentov (pravidelné stretnutia 1x mesačne).
• Uskutočňovať porady ŠPT
• Pomoc žiakom so ŠVVP vo vyučovacom procese prostredníctvom asistentov učiteľa.
2.polrok školského roka:
Jednorazové aktivity školského podporného tímu:
- Spolupodieľať sa na realizácii skupinových aktivít zameraných na propagáciu zdravého životného štýlu a zmysluplného trávenia voľného času.
- Koordinovať preventívne aktivity
- Zúčastniť sa na pedagogickej rade školy.
- Sledovať sociálnu klímu v pedagogickom kolektíve.
- Zabezpečiť poradenstvo pre rodičov budúcich prvákov na Zápise do 1. ročníka.
- Zabezpečiť kariérové poradenstvo pre žiakov 9. ročníka. Administrovať Monitor 9 pri žiakoch so ŠVVP.
Záver školského roka:
• Zhodnotiť činnosť ŠPT v uplynulom školskom roku.
• Vypracovať hodnotenie žiakov so ŠVVP v spolupráci s vyučujúcimi.
• Doplniť a skompletizovať dokumentáciu žiakov v starostlivosti ŠPT.
Uvedený plán práce má odporúčací charakter, ŠPT ho môže prispôsobiť aktuálnym podmienkam a potrebám školy, v ktorej pôsobí (aktualizovať, meniť a dopĺňať o ponúkané, resp. žiadané aktivity).